Katwijk – De voetbalderby tussen VV Katwijk en Quick Boys staat komende zaterdag onder hoogspanning. Door de gewelddadige nasleep van de wedstrijd tussen Rijnsburgse Boys en Quick Boys drie weken geleden, wordt er met argusogen naar de dorpstwist gekeken. Nieuwbakken burgemeester NathanaĆ«l Middelkoop heeft daarin een belangrijke rol, al wil hij nog geen harde maatregelen nemen: ‘Ik wil starten vanuit vertrouwen. De supporters moeten laten zien dat ze het wĆ©l op de goede manier kunnen.’
‘Het is wel een dossier dat gelijk gemeld wordt als je begint als burgemeester van Katwijk’, zegt Middelkoop in het radioprogramma West Wordt Wakker van Omroep West over het voetbalgeweld. Afgelopen november nam de 32-jarige SGP’er het stokje over van Cornelis Visser.
Vooral de afgelopen vijf jaar waren er binnen de gemeente Katwijk veel problemen rond de onderlinge amateurvoetbalwedstrijden.
Gewonden door vuurwerk
Zo raakten in 2022 elf kinderen en vijf volwassenen gewond toen er vuurwerk in een supportersvak werd gegooid, moest de ME optreden bij de derby tussen Quick Boys en Katwijk en werd er vorig jaar een horecazaak in Rijnsburg kort en klein geslagen.
Het vertrek van burgemeester Visser maakte geen einde aan het voetbalgerelateerde geweld. Drie weken geleden ging het na afloop van de wedstrijd tussen Rijnsburgse Boys – Quick Boys flink mis. Twee mannen uit Rijnsburg werden na afloop van de wedstrijd mishandeld en een stukadoorsbedrijf waar Quick Boys-supporters werken werd vernield.
Wat het extra complex maakt, is dat veel van de ongeregeldheden buiten de voetbalaccommodaties plaatsvinden maar wel aan de clubs gelinkt zijn. ‘Daarom hebben we met de clubs afgesproken dat we ook hier onze schouders er samen onder moeten zetten’, zegt burgemeester Middelkoop.
‘Ik ben er dan ook trots op dat we samen met voetbalbond KNVB, het Openbaar Ministerie en de verschillende voetbalverenigingen een samenwerkingsovereenkomst hebben afgesloten om juist dat vraagstuk op te pakken. Allemaal een eigen stukje.’
Het ‘eigen stukje’ waar Middelkoop over gaat is de openbare veiligheid. Daarom zal er volgens hem komende zaterdag veel politie op de been zijn. ‘Er is maar een beperkt aantal uitsupporters welkom’, zegt de burgemeester. Vierhonderd in totaal, op naar verwachting zo’n vijfduizend toeschouwers. ‘Er wordt ook gelet of mensen gezichtsbedekende kleding dragen, want daar zal tegen opgetreden worden.’
Daarnaast worden er delen rondom sportpark De Krom afgesloten. ‘Dat is eigenlijk allemaal om preventief te voorkomen dat het misgaat’, laat de burgemeester weten. Het gaat om De Belt. Vanaf die plek hebben mensen van buiten het sportpark zicht op het veld. In 2024 werden vanaf die plek vuurwerk en fakkels naar het hoofdveld gegooid.
Daarmee voert hij toch een ander beleid dan zijn voorganger. Die liet de afgelopen jaren onder andere geen uitsupporters toe. En mochten ze toch komen, dan alleen met een verplichte buscombi van tien minuten. Ook werd het dorp meermaals drooggelegd.
Dat soort maatregelen wil Middelkoop nog niet nemen. ‘Ik heb met de clubs gesproken en ik wil starten vanuit een stukje vertrouwen, dus laat maar zien dat jullie het wel kunnen. Dan gaan we vanuit daar verder kijken: kunnen we de problemen oplossen of moeten er toch maatregelen worden genomen?’
Daarmee hebben de supporters de toekomstige voetbalderby’s in eigen hand. ‘Het is voor de clubs ook geen reclame als het misgaat’, zegt Middelkoop. ‘Dus die zijn er net zozeer op gebrand om het op een goede manier te laten verlopen.’
De burgervader denkt dan ook niet dat de problemen vanuit de organisatie van de clubs komen. Het huidig tijdsgewricht is volgens hem een van de hoofdoorzaken. ‘Normen lijken toch wel behoorlijk te vervangen. Mensen uiten zich steeds sneller en ongeremd, waardoor dit soort dingen kunnen plaatsvinden.’


















