De Zonnebloemstraat in Katwijk gaat voortaan door het leven als vereniging. Niet om als buurtbewoners gezellig in groepsverband een kaartje te leggen, maar om met oud en nieuw vuurwerk te kunnen afsteken. ‘Er staan al genoeg tradities onder druk’, zegt Jaap van Rijn, die de vereniging enkele maanden geleden oprichtte. Tijdens de aankomende jaarwisseling geldt voor het eerst een algeheel vuurwerkverbod in Nederland en dat is Van Rijn een doorn in het oog.

‘Vuurwerk afsteken hoort bij de jaarwisseling, dat is een traditie in Nederland die je in ere moet houden’, zegt Jaap van Rijn resoluut. De Katwijker zocht daarom naar een manier om met zijn straat toch ‘knallend’ het nieuwe jaar in te gaan. De oplossing vond hij in het oprichten van een vereniging.

Gemeenten hebben namelijk de mogelijkheid gekregen om verenigingen of stichtingen ondanks het algehele verbod onder bepaalde voorwaarden een ontheffing te verlenen. Daarbij moeten de verenigingen of stichtingen kunnen aantonen dat ze op een veilige en ordelijke manier vuurwerk afsteken. Lang niet alle gemeenten zien zo’n ontheffing zitten en willen daaraan meewerken, maar Katwijk stelt zich soepel op.

Advertentie

Dus richtte Jaap een paar maanden geleden de Vereniging Vuurwerk Zonnebloemstraat Katwijk op en liet die inschrijven bij de Kamer van Koophandel. Vervolgens deed hij een aanvraag bij de gemeente Katwijk voor een ontheffing van het vuurwerkverbod voor zijn straat. ‘De gemeente is heel welwillend en meewerkend’, zegt Van Rijn.

De gemeente Katwijk laat desgevraagd weten drie basisvoorwaarden te hanteren voor het eventueel verlenen van een ontheffing. Je moet een vereniging of stichting zijn, ingeschreven staan bij de Kamer van Koophandel en een lokale binding hebben met de gemeente Katwijk.

Daarnaast moet je voldoen aan de landelijke voorwaarden uit de Wet Veilige Jaarwisseling. Dat gaat onder meer over de afsteeklocatie, veiligheidsafstanden en wie de organisatie van het afsteken voor z’n rekening neemt.

Niet heel de straat doet mee

In Katwijk zijn twee ontheffingen aangevraagd. De gemeente wil daar verder niets over kwijt omdat de gemeenteraad nog moet worden geïnformeerd over de definitieve stand van zaken rond de ontheffingen. Duidelijk is in ieder geval dat Vereniging Vuurwerk Zonnebloemstraat Katwijk zo’n aanvraag heeft ingediend.

De ontheffing voor het vuurwerkverbod werd overigens niet door heel de Zonnebloemstraat gezamenlijk aangevraagd. ‘Op dit moment is het een groepje van twaalf bewoners in de straat dat dit initiatief steunt, maar we hopen zodra we als vereniging voor het eerst vuurwerk hebben afgestoken meer straatbewoners enthousiast te krijgen om mee te doen’, zegt Van Rijn.

Kink in de kabel

Maar vuurwerk blijkt er dit jaar toch niet vanuit de Zonnebloemstraat de lucht in te gaan. De afsteekplek die de bewoners op het oog hadden, is een binnentuin gelegen in de Zonnebloemstraat ter hoogte van de Dahliastraat.

Daar worden momenteel huizen opgeknapt en dus ligt er bij de binnentuin bouwmateriaal. Jaap van Rijn: ‘Hierdoor kunnen we de vereiste zestig meter afstand tussen de afsteekplek en het publiek niet garanderen.’

De ontheffingsaanvraag voor het afsteken van vuurwerk in de Zonnebloemstraat is daarom door Jaap inmiddels ingetrokken, maar volgend jaar doet Vereniging Vuurwerk Zonnebloem Katwijk een nieuwe poging.

‘Het is jammer, maar je kunt het nu beter niet proberen met het risico dat er iets misgaat en de gemeente volgend jaar niet meer wil meewerken aan een ontheffing’, besluit Jaap.