Ingezonden: PvdA.
Nieuwe woningbouwprojecten met minimaal 65% betaalbare woningen komen nog niet van de grond. Eén van de belangrijkste redenen is omdat door het hoge aandeel betaalbare woningen, projecten verlieslatend zijn voor ontwikkelaars. De gemeente wil daar nu wat aan doen door zelf bij te dragen. Een stap waar de PvdA al lange tijd voor pleit. Raadslid Tom Reedijk: “Een goede stap in tijden van woningnood en een schreeuwend tekort aan betaalbare huizen”.
Betaalbare woningen
In Katwijk willen we dat bij nieuwe projecten 30% van de huizen uit sociale huur met een huur tot maximaal € 900 bestaat. En daarnaast 35% middeldure huur met een huur tot € 1.184 en/of koop tot waarbij ongeveer een derde van de koopwoningen maximaal € 310.000 mogen kosten, en twee derde maximaal € 405.000 mogen kosten. Doordat de grondkosten hoog zijn en de bouwmaterialen zijn gestegen lukt het ontwikkelaars zeer moeizaam om woningbouwprojecten met 65% betaalbare woningen te starten. Dit omdat het bouwen van betaalbare woningen verlieslatend is.
Nu stelt het college voor om 10 miljoen euro te reserveren voor en beschikbaar te stellen in een Woonfonds. Het doel is door een bijdrage uit het Woonfonds ervoor te zorgen dat projecten waar 65% van de woningen betaalbaar is, doorgang kunnen vinden. Reedijk: “Het is niet zo dat iedere ontwikkelaar hier recht op heeft. Er zijn scherpe voorwaarden aan de bijdrage verbonden zoals een aantoonbaar tekort en er moeten ook andere subsidies zijn aangetrokken.”
Niet aan de markt overlaten
Al langer pleit de PvdA voor een actiever grondbeleid. Raadslid Tom Reedijk: “Zo stelden wij vorig jaar voor om de kosten die wij als gemeente rekenen aan ontwikkelaars voor het bouwen van sociale huurwoningen te schrappen”. Met deze stap neemt de gemeente eindelijk de stap om echt actief aan de slag te gaan met betaalbare woningbouw. Reedijk: “Helaas hebben we kunnen zien dat de markt hier niets aan doet. Dan moet je als gemeente niet langs de kant staan maar ingrijpen. Met het Woonfonds doen we dat.”