De sluiting van de Sjaloomschool in Katwijk doet heel wat stof opwaaien in het dorp. Sommige kinderen van die gemengde basisschool zouden niet welkom op zijn andere scholen, zeggen ouders. De gemeenteraad wil nu vooral weten of het klopt dat sommige scholen ‘witte scholen’ zouden willen blijven. De racistische reacties op sociale media over deze zaak worden door alle partijen veroordeeld.
Uit een belrondje langs alle partijen in de gemeenteraad blijkt dat veel partijen zijn geschrokken van de ontwikkelingen rond de Sjaloomschool. ‘De sluiting van de school kwam voor mij niet helemaal als een verassing’, zegt SGP-fractievoorzitter Dirk Remmelzwaal. ‘Maar de reacties in de media schieten nu wel alle kanten op.’
‘Het wordt nu op sociale media heel erg versimpeld zonder dat men weet wat er precies speelt. Met de discriminerende reacties van sommigen op sociale media heb ik grote moeite. De politiek moet zich daar niet in laten meeslepen’.
Zo werd er in reacties op Facebook geschreven ‘scholen moeten blank blijven’. Iemand anders schreef: ‘Terecht dat mensen hun school wit willen houden. Scheelt een hoop drama, extra kosten en kostbare tijd.’
Wat is er aan de hand?
De school gaat sluiten omdat het leerlingenaantal te laag is en het schoolgebouw dure renovaties nodig heeft. Ouders moeten voor hun kinderen dus op zoek naar een nieuwe school. Daar ging het mis.
Kinderen van ouders met een niet-Nederlandse achtergrond zijn niet welkom op meerdere basisscholen, kregen zij te horen.
De ouders trokken aan de bel en hebben het schoolbestuur een brief gestuurd over hun ervaringen. ‘Ouders met een niet-Nederlandse achtergrond krijgen op meerdere scholen te horen dat zij beter niet kunnen rekenen op plaatsing, terwijl andere ouders juist horen dat er voor hun kind wel plek is’, schreven de ouders in de brief.
Stichting Prohles, die achter de christelijke basisschool Sjaloomschool zit, heeft nog elf andere scholen in Katwijk. De stichting heeft beloofd alle leerlingen en leerkrachten te helpen met het vinden van een nieuwe school. Van discriminatie is volgens Prohles geen sprake.
Het CDA heeft inmiddels schriftelijke vragen gesteld aan het college over het besluit van Stichting Prohles. De fractie wil bijvoorbeeld weten welke concrete stappen zijn gezet om sluiting te voorkomen en wat er nu nog mogelijk is om de school in Cleijn Duin te behouden.
‘Dit raakt kinderen, ouders én de hele wijk’
‘Een school sluit je niet zomaar; dit raakt kinderen, ouders én de hele wijk’, zegt CDA-raadslid Jacco van Duijn. ‘Wij willen helderheid over hoe dit heeft kunnen gebeuren en wat er nog gedaan kan worden om de school open te houden.’
PvdA-fractievoorzitter Matthijs van Tuijl maakt zich boos over de vele racistische en discriminerende opmerkingen rond de berichtgeving over de Sjaloomschool. ‘Ik word daar heel verdrietig en boos over, omdat je het over kinderen hebt die gewoon willen spelen en leren en op zoek zijn naar mooie plek.’
Feiten boven water krijgen
Ook DURF, de grootste partij in de gemeenteraad, zegt in een reactie dat discriminatie ontoelaatbaar is. ‘We hebben het hier over kinderen die graag naar school willen.’ Ook wil de partij graag de feiten boven water want ‘Prohles en de ouders van Sjaloomschool spreken elkaar tegen’.
De VVD vraagt zich bij monde van fractievoorzitter Lennart van der Plas af of het wel zo’n verstandig besluit was om de school te sluiten. ‘Discriminatie en racisme rond dit onderwerp is verwerpelijk. Het gaat om kinderen die een plek op school moeten krijgen.’
‘Allemaal schepsels van God’
Ook de kleinere lokale partijen zoals Kies Katwijk, Gemeentebelang, ChristenUnie en de Fractie Tawfik zijn geschrokken van de vele reacties op de sociale media. ‘Wij laten een liever een inclusief geluid horen’, zegt Ben van der Plas van de ChristenUnie. ‘We zijn tenslotte allemaal schepsels van God.’
Carin Tawfik van de Fractie Tawfik schrok toen de ze brief van de ouders van de Sjaloom zag: ‘Ik dacht: dit is Katwijk niet. Nu lijkt het erop dat het toch zo is. Ik ben geneigd de ouders te geloven als ze zeggen dat hun kind is geweigerd op basis van hun culturele achtergrond.’



![[AUDIO] Gemeente grijpt in bij Kleine Duinvallei: studio’s nu wel bestemd voor betaalbare huurwoningen Katwijkers](https://www.rtvkatwijk.nl/wp-content/uploads/2024/04/Kleine-Duinvallei-3-218x150.jpg)
![[AUDIO] Nieuwe voorzitter VV Katwijk Klaas Damsma richt zich op zakelijke koers en achtste ster](https://www.rtvkatwijk.nl/wp-content/uploads/2026/05/Schermafbeelding-2026-05-29-om-12.28.40-218x150.png)











