Of het nu een gereedschapskist of verbandtrommel is, daar kwam de commissie donderdagavond niet helemaal over uit. Wel is het grootste gedeelte van de gemeenteraad voorstander van Beleidskader Gebruik Woonruimte. Daarin staan regels met als doel meer lucht te geven op de Katwijkse woningmarkt.
Kamerverhuur, permanente toeristische verhuur, een tweede woning en het opkopen van woningen door beleggers worden aan banden gelegd.
‘Als een vrije markt een verrotte markt wordt. Dan moet je ingrijpen. Dat is nu. Mensen komen niet meer aan de bak. Daarom doen we die voorstellen. Dan is het ook belangrijk dat we beleggers weren. Dat is inderdaad een verbandtrommel, we gaan het hier niet oplossen. Maar wat we kunnen doen, gaan we doen,’ sprak wethouder Mostert.
Verschillende partijen roepen de wethouder nog wel op om op te blijven letten op bijzondere situaties en grijs gebied. Dat gaat de wethouder doen.
Niet iedereen blij
De VVD en Hart voor Katwijk kiezen voor het meest rechtse geluid. ‘De overheid moet zich niet bemoeien met eigendom,’ sprak Nett Koster van Hart voor Katwijk. ‘Ik vind het heel vervelend als dit soort beleid een communistische inslag krijgt.’ Toon Stegmann van de VVD oordeelde vernietigend over het voorstel. Volgens de partij zijn dit geen oplossingen om het woningtekort op te lossen.
Een van de insprekers donderdag is zelf huizenbezitter en wil graag een tweede woning kopen om te verhuren om zijn eigen koopkracht op peil te houden. ‘Niet voor exorbitante winsten. Maar ik neem wel een risico, en krijg daar een beloning voor. Wethouder Mostert lijkt beleggers de schuld te geven, maar er worden gewoon te weinig woningen gebouwd. En als ze worden gebouwd, gaan ze niet voor minder dan zes ton weg. Verbied dit niet, het is tenslotte een vrije markt!’
Beleggingsobjecten
‘Een eigen huis, een plek onder de zon. Katwijkers, Rijnsburgers en Valkenburgers kunnen er alleen maar van dromen,’ sprak Barend Tensen van het CDA. ‘Booking.com staat vol met Katwijkse huizen. Funda staat vol met beleggingsobjecten. Ik baal er ontzettend van dat het zover heeft moeten komen.’ Tom Reedijk van de PvdA vult aan: ‘Je kan betaalbare woningen bouwen, maar als ze worden weggetrokken is het dweilen met de kraan open.’
Door een tekort aan tijd kon de commissie de vergadering niet afmaken. De gemeenteraad vergadert vanavond verder over het onderwerp. De verwachting is dat het beleidskader wordt aangenomen, waarna de wethouder een invulling kan gaan geven aan de nieuwe regels.