“Creatief en kunstzinnig bezig zijn is niet iets voor de vrijdagmiddag als we nog wat tijd over hebben. Kunst en cultuur zijn voor de maandagochtend.” Met deze krachtige uitspraak opende wetenschapsjournalist en bestsellerauteur Mark Mieras zijn lezing tijdens een inspirerende middag voor interne cultuurcoördinatoren (ICC’ers) uit het primair onderwijs in Katwijk.

De bijeenkomst werd georganiseerd door de Schoolkunstcommissie Katwijk, een samenwerkingsverband tussen Welzijnskwartier, het Kunstgebouw, de gemeente Katwijk, het lokale onderwijs en lokale culturele organisaties Cultuurhuis Planck en Katwijks Museum. Dankzij deze samenwerking kunnen basisschoolleerlingen in Katwijk deelnemen aan een breed programma van kunst- en cultuuractiviteiten, passend binnen het onderwijs.

De middag vond plaats in Cultuurhuis Planck aan de Schelpendam en begon met een gezamenlijke lunch en een welkomstwoord van wethouder Spek. Aansluitend nam Mark Mieras de aanwezigen mee in zijn lezing “Hoopvol Onderwijs”, waarin hij liet zien hoe nieuwsgierigheid, verwondering en plezier essentieel zijn voor goed onderwijs.

“Plezier, nieuwsgierigheid en veiligheid zijn geen bijzaak: ze zijn voor het brein dé voorwaarde om te leren.”

Mieras betoogde dat kunst- en cultuuronderwijs cruciaal is voor de ontwikkeling van wat hij noemt executieve functies, denk aan concentratie, motivatie, zelfinzicht en creativiteit. En juist kinderen die thuis minder kansen krijgen, profiteren daar het meest van.

Na de lezing volgden twee workshops, die alle deelnemers bijwoonden:

· Arne van Rhee liet in zijn workshop zien hoe doodlen, tekenen als leermiddel, kan bijdragen aan focus, begrip en onthouden. Leerkrachten kregen praktische handvatten én een licentie om de methode zelf in te zetten in hun klas.

· Tessa Vugts presenteerde haar Lef-kaarten, een speelse en doordachte manier om bij leerlingen zelfvertrouwen, nieuwsgierigheid en eigenaarschap te stimuleren. De kaarten gingen na afloop mee naar huis voor gebruik in de praktijk.

De middag werd afgesloten met een glas fris en gelegenheid tot napraten. “Het was een middag vol inspiratie en praktische verdieping, met wat ik in de workshops heb geleerd kan ik direct aan de slag,” aldus een van de deelnemers.,

Reclame