De burgemeester en wethouders van Katwijk zien op dit moment nauwelijks mogelijkheden om asielzoekers in het AZC aan het werk te zetten. De gemeenteraad had eerder een motie aangenomen om asielzoekers actiever te helpen aan een baan, mogelijk via Provalu. Maar zonder financiering vanuit het Rijk of het re-integratiebudget moest het college op zoek naar een andere oplossing. Daarvoor onderzocht het college projecten in andere gemeenten, maar stuitte op de conclusie dat de situatie in Katwijk anders is.
De doelgroep asielzoekers die in Katwijk gehuisvest is, komt voor het grootste gedeelte niet in aanmerking komt voor begeleiding naar een baan. Ongeveer de helft van de bewoners is minderjarig en gaat naar school. Een deel van de volwassenen mogen niet werken door een afgewezen asielaanvraag. Ook alleenstaande ouders kunnen niet werken door gebrek aan kinderopvang. Daarnaast wachten nareizigers meestal kort op huisvesting elders. Een deel van de bewoners van het AZC heeft wel al op eigen initiatief werk gevonden.
Hierdoor blijven er maximaal tien bewoners over, waarvan er maar vijf kansrijk zijn om in Nederland asiel te ontvangen. Het aantal asielzoekers die in aanmerking komt voor begeleiding naar een baan komt daarmee neer op ongeveer 2% van het totaal (560 bewoners). Het college ziet hierdoor geen mogelijkheden om een project te starten. Dit komt ook doordat verwacht wordt dat deze groep in de loop van 2026 sneller het AZC zal verlaten en eventueel buiten Nederland zal vertrekken, door de invoering van het Migratiepact.







![[AUDIO] Mark van der Weijden kiest voor titelaspiraties bij SV Spakenburg](https://www.rtvkatwijk.nl/wp-content/uploads/2026/01/artworks-64wuLcu8iACPhJaH-LTivoQ-t500x500-3-218x150.jpg)








